Szüröberendezések

A medence vizét a levegőből szár­mazó mik­ro­or­ga­niz­mu­sok és a fürdőzők által bevitt anya­gok szennye­zik, ezért fon­tos a meg­fe­lelő szűrő­be­ren­de­zés kivá­lasz­tása. A medence gépé­sze­tét attól függően kell meg­vá­lasz­ta­nunk, hogy mek­kora a ter­ve­zett medence mérete.

  • Fil­te­res szűrők:

15m³-es mére­tig ele­gendő egy egy­szerűbb fil­te­res szűrő­be­ren­de­zés, ami lehet beakasz­tós, illetve külső szűrő. A beló­ga­tós szűrő hasz­ná­lata egy­szerű, már meg­lévő meden­cére is könnye­dén fel­sze­rel­hető, és a leg­több faj­tá­hoz por­szí­vó­kész­let csat­la­koz­tat­ható, így a medence aljára leüle­pe­dett port és egyéb szennyező­dé­se­ket is könnye­dén eltá­vo­lít­hat­juk. A beakasz­tós szűrő elő­nye még továbbá, hogy lefö­löző­vel is ren­del­ke­zik, így a nagyobb szennyező­dé­se­ket (pl. fale­vél, boga­rak, stb.) eltá­vo­lítja a medence felszínéről.

 

 

 

 

  • Homokszűrős víz­tisz­tító berendezések:

15 m³-es méret felett a homokszűrős gépé­sze­tet ajánl­juk, amely­nél a medence vize a szkim­me­ren (lefö­löző) keresz­tül a meg­fe­lelő sze­le­pek­kel ellá­tott veze­té­ke­ken át jut el a szűrő­be­ren­de­zés­hez, majd a meg­tisz­tí­tott víz a befú­vó­kon át jut vissza a meden­cébe. A befú­vók a szkim­mer­rel ellen­té­tes olda­lon helyez­ked­nek el, így érhető el a medence vizé­nek tel­jes fris­sí­tése. A homokszűrős víz­gé­pé­szet­hez min­den­kép­pen szük­sé­ges egy úgy­ne­ve­zett gépé­szeti kiszol­gá­ló­akna kiala­kí­tása, amely­ben elhe­lye­zésre kerül­nek a gépé­szeti beren­de­zé­sek, és amely­nek mérete attól függ, hogy az alap­gé­pé­sze­ten kívül még milyen gépé­szeti ele­me­ket kell benne elhe­lyezni. A homokszűrős víz­tisz­tító beren­de­zés műkö­dé­sé­hez 230 V feszült­sé­get kell biz­to­sí­tani, mely­nek áram­fel­vé­tele a 10 A-t nem haladja meg. A homokszűrős gépé­szet­ben lévő szűrő­ho­mok fogja fel a szennyező­dé­se­ket, azért fon­tos annak rend­sze­res tisz­tí­tása (erre a célra szol­gál a tar­tá­lyon lévő hatál­lású sze­lep vissza­mo­satás funk­ci­ója), hiszen a szennyező­dés telíti a homo­kot, ezál­tal aka­dá­lyozza a víz zavar­ta­lan átfolyását.

 

  • Tar­to­zé­kok:

Az alap­gé­pé­sze­ten túl fel lehet sze­relni a meden­cét fűtés­sel, ami lehet hőcse­rélős gázfű­tés, nap­ele­mes fűtés, hőszi­vattyús fűtés, illetve elekt­ro­mos fűtés, továbbá vilá­gí­tás, ami lehet 300W-os ref­lek­tor vagy 50W-os han­gu­lat­vi­lá­gí­tás. Ezen­kí­vül létez­nek külön­böző ledes vilá­gí­tó­tes­tek is.

  • Kom­fort­nö­velők:

Sok­féle kom­fort­nö­velő léte­zik, töb­bek között az auto­ma­ti­zált vegy­sze­re­zés, ami lehet PH ada­go­lás, mérés, sza­bály­zás, PH/Cl ada­go­lás, mérés, sza­bály­zás, és aktív oxi­gé­nes ada­go­lás, ami kiegé­szít­hető UVC beren­de­zés­sel, illetve ózo­nos fertőtlenítéssel.

  • Vegy­sze­re­zés:

A medence mecha­ni­kus tisz­tí­tá­sán kívül a kémiai eljá­rás­sal tör­ténő víz­ke­ze­lés elen­ged­he­tet­len. Ehhez manap­ság már sok­féle vegy­szer léte­zik, azon­ban alap­vetően két­féle meg­ol­dást hasz­ná­lunk, a kló­ros, illetve az aktív oxi­gé­nes fertőt­le­ní­tést, melyek elpusz­tít­ják a bevitt mik­ro­or­ga­niz­mu­so­kat és bak­té­ri­u­mo­kat. Mind a két vegy­sze­re­zési típus­nál fon­tos elő­ze­te­sen beál­lí­tani a meden­ce­víz PH érté­két, amely Magyar­or­szá­gon több­nyire magas, ezért PH csök­kentőt hasz­ná­lunk a kívánt 7,2–7,4 PH érték beál­lí­tá­sára. Ez az az érték, amely mel­lett az uszo­da­vegy­sze­rek haté­ko­nyan tud­nak fertőt­le­ní­teni. A PH érték méré­sét PH tesz­ter­rel végez­zük, ami lehet műsze­res, tab­let­tás, folya­dé­kos, illetve lak­musz­pa­pí­ros meg­ol­dás. Ezt a vizs­gá­la­tot hetente egy­szer el kell végez­nünk, és ha szük­sé­ges, ismét be kell állí­tani a PH érté­ket. A kló­ros fertőt­le­ní­tés mellé cél­szerű az algá­so­dás meg­gát­lá­sára alga­gátló folya­dé­kot hasz­nálni, erre az aktív oxi­gé­nes fertőt­le­ní­tés­nél nincs szük­ség, mert a vegy­szer tar­tal­mazza ezt az ada­lék­anya­got. Továbbá szük­ség lehet még pely­he­sítő vegy­szerre, ami a medence vízé­ben lát­ha­tat­lan szennyező­dé­se­ket teszi lát­ha­tóvá, ezál­tal a gépé­szet szá­mára szűrhetővé.

 

Amint a fen­ti­ek­ből kitű­nik, a medence keze­lése egy össze­tett folya­mat, de ha oda­fi­gye­lünk, és rend­sze­re­sen kezel­jük a vizet, egész nyá­ron élvez­het­jük a kris­tály­tiszta vizű meden­cénk használatát.

 

 

 

 

 

Infantcore